tarafından soruldu

Son günlerde ülkemizdeki en popüler konulardan biri olan dolar çok hareketli günler yaşıyor. İç ve dış politikamız, ülkeler arası ekonomik tehditler, nükleer savaş çığlıkları ve sınır komşumuz Suriye’de devam eden iç savaş.

Tüm bunlara bir de enflasyon, cari açık ve işsizlik verileri eklenince dolar yükselmesini yadırgamamak gerekiyor. Ancak uzmanlar böyle düşünmüyor. Uzmanlara göre doların düşmemesi için hiçbir sebep yok.

7₺ üzerinde kalıcılık sağlamayacağını düşünüyor uzmanlar. Hatta birçok ekonomist yıl sonunda

5₺ düzeyine kadar gerileyebileceğini söylüyor ancak doların şu anki durumu bunun pek mümkün olmadığını söylüyor.

Son günlerde 6₺ üzerinde seyreden doların ateşi dinmeyecek gibi. Bazı ekonomistler yıl sonunda doların 8,45₺ düzeylerinde olacağını söylüyor. Alt bandın ise 7,85₺ olduğunu belirtiyor aynı uzmanlar.

Halil Reçber birkaç ay önce ₺’nin yükseliş trendine girdiğini söylemişti ve yıl sonunda 5₺ dolaylarında olabileceğini söylemişti. Ancak aradan daha çok az bir süre geçmesine rağmen bu tez çürümüş gibi. Bu açıklamadan birkaç ay sonra doları yeni bir rekor kırdı.

Ekonomi bakanının açıklaması ve ABD’deki tahvillerindeki ralliler doların düşmesini engelledi. Bu hafta siyasi ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra aralık ayı enflasyon rakamları da önemli.

Peki önlem alınıyor?

Merkez Bankası’nın faiz değişikliğine gitmemesi olumsuz olarak göze çarpıyor. Bu kararda ısrarcı olunursa uzun vadede ülkemizi bir takım sıkıntılar bekleyebilir. Bir başka önlem de anlaşmalar düzeyinde.

Anlaşmalarda kullanılan para birimin dolar değil de ₺ olması. Borçlanmaların ₺ üzerinden olması kur kaygısını ortadan kaldırıyor.

Hükümet dövize olan ihtiyaçta sıkıntı yaşanmaması için devletin yaptığı sözleşmelerde dolar cinsinde olanları Türk parasına çeviriyor.

Bir diğer önlem ise ihracatçılar için. İhracatçılar önce Merkez Bankası’ndan döviz satın alıyor, işleri bitince de almış olduğu borcu geri ödüyor.

Yapılan sınır ötesi operasyonlar ile bazı kısıtlamaları ortadan kaldırmak istiyor ülkemiz. Yapmış olduğu başarılı askeri operasyonlar ile elini güçlendiriyor ve ekonomik olarak az da olsa rahatlamış oluyor. Bunun nedeni bu operasyonların koz olarak kullanılabilmesi.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.
...