tarafından soruldu
 • Selamlar, Piyasaya yeni giren arkadaşlar ve uzun süredir bu piyasada olup Teknik analiz konusunda kendini geliştirememiş arkadaşlar için böyle bir flood yapmak istedim. Böylelikle tek tek sorulacak soruları toplu bir şekilde cevaplamış oluruz.
 • Nereden başlamalıyım diyorsanız bence öncelikle bir strateji belirlemeniz gerekli. Sizin için önemli olan BTC’mi Dolar’mı? Uzun, orta, kısa vadeci misiniz? Stratejinizi belirlemeli ve ona göre işlem yapmalısınız.
 • Gelelim Teknik analiz konusuna, Teknik analizde bir kısım indikatörlere bir kısımda formasyonlara yönelmiş durumda. Ben formasyonlara bakıp, indikatörleri sadece formasyonların alım noktalarını teyit etmek için kullanıyorum. Kullandığım indikatörler; RSI, Hacim, Bollinger.
 • Bana teknik analiz nasıl öğrenilir diye sorduklarında, “Teknik analiz okuyarak veya izleyerek değil, kaybederek öğrenilir” diyorum. Kaybedeceksiniz, hatalar yapacaksınız fakat hatalarınızdan ders çıkarmazsanız bunun bedeli ağır olacak.
 • Bu yüzden size ilk önerim piyasada işlem yapmadan önce sanki bir demo hesapta işlem yapıyormuş gibi davranmanız. Alış satış yapmadan, bir kağıda alıp satıyormuş gibi, alış, satış ve stop loss noktalarını neden aldığınızı, alsaydınız portföyünüzün ne kadarıyla alacağınızı yazın.
 • Bu şekilde sanki gerçek işlem yapıyormuşcasına 50 işlem yapın. Bu 50 işlem sonucunda kac işleminiz stop olmuş ve neden stop olmuş bu hatalarınızın üstüne düşün. Hangi hataları tekrarlamışsınız hatalarınızdan dersler çıkartın.
 • Ben bunu ilk yaptığımda 50 işlemimin 26’sı stop olmuştu. Neden stop olmuşum hepsine bakmıştım. Bir konuda 5 kere hata yapmıştım. Hata değil yanlışı tercih ediyor pozisyonlarla inatlaşıyordum. 2. 50 örneğimde ise 50 işlemden 44’ü başarılıydı.
 • Formasyonlar konusunda ise genel olarak dönemsel formasyonların çalıştırıldığını düşünüyorum. Bunu zaman geçtikçe sizde anlayacaksınız. Örneğin bir ay boyunca sadece çanak kulp grafiklerinin paylaşıldığını göreceksiniz çanak kulp formasyonunu o ay başında çok iyi çalıştırıyorlar.
 • Sonra insanların da bu formasyonu görmesini sağlayıp fiyatın yükselmesini sağlıyorlar. Bir süre sonra çanak kulp oluşmadan oluşacakmış algısı yaratıp oyuna yeni oyuncu sokuyor ve avlıyorlar. Bu yüzden formasyonlar oluşmadan asla işlem yapmamalıyız.
 • Formasyonlar konusu nettir. Oluşabilir, gelebilir, şuraya gelirse şu olur buraya gelirse bu olur tarzı konuşmak falcılıktır ve falcılık bizim işimiz değildir. Formasyonlarda genel olarak teyit noktasına ulaşmadan asla işleme girilmemelidir.
 • Gelelim piyasada kullandığım formasyonlara; En çok kullandığım formasyonlar genel olarak takoz formasyonları. Piyasada genel olarak takoz formasyonları iyi çalışmakta. Takoz Formasyonlarına ait örnek görseli paylaşıyorum.


 • Flag (Bayrak) ve flama formasyonları da piyasamızda yükselen ve düşen trendlerde iyi tepkiler veriyor ve kesinlikle dikkate alınmalı.


 • Çanak kulp formasyonu da bizim piyasamızda en çok sevilen ve pozisyona girilen formasyonlardan biridir. Genel olarak Kulp noktasının ortasında işleme giren insanlar bulunuyor. Fakat ben kulp noktası oluştuktan sonra teyit noktasında işleme giriyorum.


 • Çift dip, çift tepe formasyonları da piyasada çok güzel tepki veren formasyonlar. Bunların yanında tobo-obo, adam-eve formasyonlarını kullanıyorum. Tobo ve obo genel olarak göze daha iyi hitap ederse başarı oranları daha fazla oluyor. Backtest yapabilirsiniz.
 • Piyasadaki insanları dinlemek yerine kendinizi geliştirmeye çalışmanız daha iyi olacaktır. Bu şekilde insanlardan balık beklemez Balık tutmayı öğrenirsiniz.
 • Kendinizi geliştirmeniz için size yardımcı olacak kitapları da listeliyorum. 1- Bir Borsa Spekülatörünün Anıları 2- Borsa Sihirbazları 3- Borsa'da Tek Başına 4- Yatırımcı Psikolojisi 
Barış Büyüktaş‏@barisbuyuktass

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.
...