tarafından soruldu

Dolar’ın Yükselişi bir Ekonomik Krizi mi gösteriyor Vatandaş Ne Yapmalı

Dolar ülkemiz gündemini sık sık meşgul eden konulardan biri. Türkiye, 2001 krizi ile para politikasında önemli kararlar aldı. İlk hamle ile Merkez Bankası’nı bağımsızlığa kavuşturdu. İkinci hamle ile devletin yerel paranın korunması veya değeri konusunda ki tüm yükü piyasaya bırakıldı. Buna dalgalı kur sistemi denildi. Yani döviz fiyatlarını piyasa belirleyecek ve fiyatlar dalgalı olacaktı. Bu olayın temek mantığı ise şöyleydi ;
Dolar çok olunca değeri düşecek veya dolar azalınca değeri artacak. Doların yeni değerini belirleyecek mantık kısaca serbest piyasada “arz-talep” dengesi olacaktı.Artık devlet ekonomide sadece enflasyona odaklanacak ve enflasyon kontrol altına alındığında döviz kurları da istikrara kavuşmuş olacaktı.

Ülkemiz gelişmekte olan ülkeler kategorisinde olduğu için dolar ihtiyacı çok fazla. Uzmanların görüşüne göre doların fiyatından ziyade dalgalanması sorun yaratmakta.
Dünya’yı ekonomik krizin salladığı günlerde ülkemizin ekonomisi sağlam bir duruş sergileyerek pek fazla etkilenmemiştir.

 O günlerde etkilenmeyen ekonomimiz bu günlerde de pek etkilenmez diyor uzmanlar. Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinde olan artış, ekonomik reformlar, yatırım teşvikleri, cazibe merkezi olma çalışmaları herhangi bir ekonomik kriz olmadığını gösteriyor.
2008 ekonomik krizi, 2013’teki Gezi Parkı protestoları ve 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında doların yükseldiğini savunan Başbakan, doların yükselişine karşı ciddi önlemler aldıklarını belirtti.
Uzun lafın kısası şu an için böyle bir kriz yok. Sokakta çıkan bu söylentiler vatandaşları tedirgin etmemeli. Önceden olduğu gibi hükümetin yapacağı yardımlar sayesinde herhangi bir sorun yaşanmadan yola devam edilecektir. Siyasilerin yapmış oldukları çağrılara kulak verip dolar bozduranlar şu an üzülüyor. Bu gibi durumlarda vatandaşlar herhangi bir alım satım yapmamalı, gündelik hayatına devam etmelidir. Yine de her türlü duruma karşı yapılacak olan birikimler ilerleyen günlerde elinizi rahatlatabilir.

İş adamı iseniz yapacağınız anlaşmaların para biriminin ₺ olması sizin için avantaj. Bu sayede dolar kuru baskısından kurtulabilirsiniz. Siyasilerimiz diğer ülkelerin yetkililerine yapılan anlaşmaların altın ile fiyatlandırılması çağırısında bulunmuştu. Bu sayede ülkeler kur baskısından kurtulacaktı.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.
...