tarafından soruldu
ABD-Çin Ticaret Savaşı gündemdeki yerini korurken, peki uluslararası şirketler neden kolay kolay Çin’den vazgeçemez?? Kısaca değinelim:

-Çin dışında gerçekleşen kısıtlı üretim birçok şirketin tedarikçisini değiştirmesine izin vermiyor. Çin devasa bir üretim kapasitesine sahip.

-Örneğin, cep telefonlarının %90'ı, TV, bilgisayar, klima, mikrodalga fırın gibi birçok elektronik eşyalar Çin'de üretiliyor. Bazı şirketler diğer Asya ülkelerinde de fabrika kursa da bunların çoğu Çin’deki üretimin aksama ihtimaline karşı tedbir niteliğinde kurulmuş vaziyette.

-Vietnam, Endonezya, Tayland gibi ülkeler iş gücü maliyetleri açısından Çin’le yarışır durumda. Şirketlerin üretim tesislerini bu ülkelere taşıması da kolay fakat maliyetin yanı sıra iş gücü, alt yapı, liman ve yolların yetersizliği bu ülkelerin talep görmemesinin nedenlerinden..

Çin, altyapı çalışmalarına trilyonlarca dolar harcadı. Diğer Asya ülkelerinin alt yapıları ile kıyaslanamaz !. Nitelikli iş gücü açısından da birçok ülkeden ileri durumda. 2016'da sayısal bilimlerden mezun olan öğrenci: 4,7 milyon. Dünyanın en iyi 200 üniversitesinin 8’i Çin’de.

Yani anlayacağınız uluslararası şirketlerin Çin’in yerini doldurabilecek seçenekleri yok. Sadece ABD, Çin’den 500 milyar dolarlık ithalat yapıyor. Trump’ın kararları Çin kadar ABD’li şirketleri de rahatsız ediyor. Zira Çin hem büyük bir pazar hem dünyanın en büyük üretim merkezi.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

tarafından cevaplandı
Bizde bazen aniden alınan antidaping ve vergi yükseltmelerinde bile ülke içinde üretici artmıyor sebebi çok büyük firmalara sahibiz veya piyasaya girişler kolay değil, Sadece uluslarası şirketler değil normal ürünlerin üretiminde bile bu dönüşüm seneler gerekiyor ve diğer asya ülkelerinin ciddi planlaması gerekiyor ki buda cidden zor.
...