tarafından soruldu

Dolar TL Döviz kuru Hangi Ürünlerin Fiyatlarını Etkiliyor

Doların artması ev ekonomisinden ülke ekonomisine pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Ülkemizin para biriminin dolar karşısında erimesi halkın alım gücünü de düşürmekte. Bunun sebebi kullandığımız veya yediğimiz malların ithalatının dolar üzerinden olması. Gündelik hayatta kullandığımız nerdeyse her şey ithal olduğu için bu kur baskısını daha net bir şekilde hissedebiliriz. Otomobilden elektroniğe, iğne iplikten meyve sebzeye pek çok yerde dolar kullanılıyor. Petrol, doğalgaz gibi enerji kaynaklarında da dolar kullanılmakta. Özellikle kış aylarında soğuklar ile beraber açılan vanalar vatandaşın hem evini hem de cebini yakmakta.

Peki neden dolar artıyor denecek olursa;

    Gelişmekte olan bir ülke olduğumuz için döviz ihtiyacımız çok fazla.Yatırımcı sayısı az.Yatırım mallarına talebiz azlığı.

diyebiliriz.

Akaryakıt ve konut fiyatlarında büyük bir artışa neden olan dövizin ateşi sönmüyor. Son gelen zamlarla beraber benzinin litresi 6₺’yi geçmiş durumda. Ülkemizde enerji ve akaryakıt sektörü neredeyse tamamen dışa bağımlı. Ülkemizin cari açığında önemli bir yer bulan enerji sektörü hayati bir önem taşıyor. Akaryakıtın pahalanmasıyla neredeyse her şey pahalanıyor diyebiliriz. Çiftçiden marketlere kadar taşınan mallar akaryakıtın pahalılığı nedeniyle fahiş rakamlardan satılabiliyor.
Dövizde yukarı doğru bir yükseliş, Türk turizminin yabancı turistler için ucuzlaması ve yabancılara satılan konutların kısa dönemde daha uygun fiyatlı hale gelmesi gibi pozitif etkiler de yapmaktadır. Yabancı turistlere ucuz gelen bu tatil fiyatları ise vatandaşlarımız için oldukça pahalı olmakta.
Döviz kurlarının artmasıyla inşaat malzemelerinin de fiyatı artmakta. Böyle bir durumda doğal olarak konut fiyatları da artmakta.
Cep telefonları, bilgisayarlar, beyaz eşya, akaryakıt ürünleri doların artması durumunda zamlardan öncellikli olarak etkilenecek. Gelecek olan yeni zam ve vergilerle elektronik eşya almak isteyenlerin işi zorlaşacak.
Önceden tarım ülkesi olan ülkemiz şuan böyle bir konumda değil. Tarım ve gıdada dışa bağımlı hale geldik.Bitkisel üretimde de tohumdan gübreye,zirai ilaçtan mazota kadar birçok girdide ithalat önemli bir paya sahip.Özetle hem bitkisel hem de hayvansal üretimde hammaddelerin çok önemli bir kısmıdışarıdan sağlanıyor. Kurdaki yükseliş haliyle maliyetlere de yansıyor. Maliyete yansıdıktan sonra önümüze gelene kadar pek çok zamdan geçiyor ve son haliyle almış oluyoruz.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.
...