tarafından soruldu

Dolar TL Döviz kuru 1.5’dan nasıl Bu Seviyeye geldi? Tarihi Süreç?

Döviz kuru oldukça can yakmakta. Yaklaşık 10 yıl önce 1$ 1₺ olacak deniliyordu. 2007 yılında buna çok yaklaşılmıştı. 1$ 1.20₺ civarıydı. Ancak ertesi yıl dolar 1.6$ seviyelerini buldu.
Bu durumun en büyük sebebi ekonomik krizdi. Pek çok ülkede ekonomik kriz baş göstermiş, birçok ülke yara almıştır. O dönemde ülkemiz ‘teğet geçti’ lafını duymaya başlamıştı. Pek çok ülkenin ekonomisi battı ya da batmaktan son anda kurtarıldı.
Bu olaylar neticesinde dolar ateşlendi ve yükseldi. Ardından 2011 yılında yine bir büyük sıçrama gerçekleşti ve 1$ 1.9₺ oldu.
Yine hafif dalgalanmalı inişli çıkışlı ayar geçirdikten sonra sene 2013. 17-25 Aralık davaları nedeniyle iktidar güven kaybetti ve bu olay piyasaya yansıdı. Dolar 2,35₺ seviyelerine çıktı.
Gezi Olayları’nın da etkisiyle dolar ateşlendi. Uzun süren olaylar doların hızını arttırdı ve dolar 3₺ seviyelerinde kendine yer buldu.
2016 yılında yaşanan darbe girişimiyle ekonomi ağır hasar aldı. 3,5₺ seviyelerine gelen dolar rekor kırıyordu. Darbe girişiminin ertesi yılı dalgalı bir hareket sergileyen dolar 3,4₺ seviyelerini gördükten sonra tekrar yükselişe geçti.
2018 yılının ilk ayları sabit bir şekilde ilerleyen dolar, ülkemizin bulunmuş olduğu jeopolitik konum nedeniyle hareketlenmeye başladı.
Yanı başımızda süregelen savaş, ekonomik ve nükleer tehditler doların artmasına neden oldu. 4,15 seviyesini görerek tarihi rekor kıran dolar ertesi günlerde düşüşe geçti.

Bu durumun en büyük etkisi erken seçim kararı olabilir. Bu karar piyasa tarafından olumlu karşılandı ve doların ateşi söndürüldü 3,95₺ seviyelerine gerileyen dolar tekrar yükselişe geçti ve an itibariyle 3.10₺ oldu.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.
...