tarafından soruldu
Nisan ayı enflasyon rakamlarının sorunlu olduklarını düşünüyorum.

TÜİK enflasyon sepetindeki mal ve hizmetlerin fiyatlarını ve ağırlıklarını açıklıyor. Enflasyonu kendimiz hesaplayabiliyoruz. Ancak yıl içinde mallar aynı kalmıyor, konut, giyim, araba, bilgisayar vb model/kalite olarak değişmiş olabiliyor.

TÜİK bu mallara kalite düzelmesi yapıyor. Açıklanan endeks sayıları kalite düzeltmesi yapılmış olanlar, bizim hesaplayabildiklerimiz yapılmamış olanlar. Aradaki farktan kalite düzeltmesinin ne olduğunu anlıyoruz.

Kalite düzeltmesi arttıkça açıklanan enflasyon azalıyor. (Böyle olması gerekir. Enflasyon aynı mal ve hizmetlerin zaman içindeki fiyat artışı. Fiyat gerçekten model değiştiği/kalite arttığı için artıyorsa bunu düzeltmek doğrudur.)

Enflasyon açıklandığından beri özel sektör ekonomistleri kalite düzeltmesinin zıvanadan çıktığını söylüyorlar. Gerçekten de, sadece giyim ve otomotive bakınca dahi Nisan ayında olmayacak düzeyde kalite düzeltmesi görünüyor.

Mesela giyimde daha önce 0.1, 0.2 seviyesinde olan kalite düzeltmesi Nisan’da 4 puana fırlamış. Benzer başka alt gruplar da var. Kalite düzeltmesi bu düzeyde olmasaydı enflasyon %19’larda kalmayacaktı.

Ya Nisan enflasyon rakamları inanılmaz bir kalite artışı yaşadığımızı söylüyor ya da başka bir şey oluyor. Her halükarda bunun anlayacağımız şekilde açıklanmasını beklemek hakkımız.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

7 Cevaplar

tarafından cevaplandı
Devletin açıkladığı datalara inanmayalı uzun zaman oldu. Memur ve emekli maaşları için ayar çekiliyor, gelir dağılım adaleti istikrarlı kötüleşiyor.
tarafından cevaplandı
Seçimin iptal edildiği bir rejimde sağlıklı istatistik yoktur ve olamazda. Her şey bu baglamda kademeli olarak kötüye gidecektir.
tarafından cevaplandı
Hocam ben düşünmüyorum bu ayda beklenti anketinde 1,30 civarı bekliyorlar ben 0 bekliyorum ,bu arkadaşlar çarşı Pazar gezmiyor geçen ay 6 tl olan domates 3 tl,5 tl olan patates 2,5 tl vs vs bence TÜİK’den çok tahmincilerde sorun var.
Metodoloji değişikliği kalite vs bu artışlarla ilgilide TÜİK açıklama yapmalı şu an en çok ihtiyacımız olan şey doğru bilgi ve şeffaflık
tarafından cevaplandı
Hocam bu denli kalite artışı olmasına rağmen inovasyon endeksinde gerilememiz çelişkili değil mi?
tarafından cevaplandı
fakat derlenen fiyatlar madde çeşidi fiyatlari, yayımlananlar madde fiyatları ve ağırlıkları (1 üst grup). hesaplama madde çeşitlerinin geometrik ortalamasıyla yapılıyor. dolayisiyla yaptığınız sağlamanın aynı yakınlığı vermesini beklemek ne derece doğrudur, bilemiyorum
tarafından cevaplandı
Hocam, sebze fiyatları bir iki gündür düşük,domates bazı yerlerde 1,5-2,5 tl biber 2 tl ,tahminen hesaplamada son iki gündür bu düşüş göz önüne alınacak,ve enflasyon verisi beklenti altı çıkacak .
tarafından cevaplandı
Bir ürünün tamamen tedavülden kalkması ve yerine ikame birşey gelmesi lazım ki yüksek puanda düzeltme olsun. Tişört ve pantolonun yerine birşey geldi de biz mi modayi takip edemedik?
...