tarafından soruldu

Dolar kuru geçtiğimiz günlerde 4,15₺ seviyelerine kadar yükseldi. Ardından açıklanan erken seçim kararıyla dolar büyük bir düşüş gerçekleştirerek 4₺ altına indi.

Aradan birkaç gün geçtikten sonra kendini tekrar 4₺ üstüne atmayı başaran dolar şuan kalıcılık sağlamış gibi görünüyor. Ancak seçim bittikten sonra doların geleceği hakkında daha net şeyler söyleyebiliriz.
Bu durumun sebebi ise belirsizliğin artıp azalacağını göreceğiz. Mevcut hükümetin devamında belirsizlik olmayacaktır.
Piyasalar istikrardan yana olduğu için dolarda düşüş gerçekleşecektir. Ancak bu düşüşün kalıcılık sağlayıp sağlayamayacağı merak konusu.
Jeopolitik açıdan önemli bir konumda olan ülkemiz pek çok tehditle karşı karşıya diyebiliriz. Yanı başımızda devam eden Suriye iç savaşı durumumuzu kötü etkilemekte. Yaptığımız askeri operasyonlar sayesinde belirli bir güç kazanmış bulunmaktayız.

Peki ya hükümet değişirse ne olacak?

En merak edilen konulardan birisi de bu. İktidar adayları her zaman ekonomiyi iyileştireceklerini, halkı rafaha kavuşturacaklarını söylemişlerdir. Bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini göremedik. Uzun yıllardır aynı iktidar görev yapmakta.
Günümüz şartlarında gerçekleşecek iktidar değişikliğinde ülkemiz ekonomisi nasıl etkilenir bilemiyoruz. İki farklı senaryo var aslında.
Bunlardan birincisi acemilik. Yeni gelen iktidar bilgi ve deneyim olarak eksik olacağı için bazı problemler yaşatabilir. Ne yapacağı belirsiz olduğu için piyasalar bu durumu olumsuz karşılayabilir. Böyle bir durumda dolar dirençleri aşıp 4,6₺ seviyelerine gelebilir.
İkinci senaryo ise doların düşeceği yönünde. Yeni gelen iktidar belirli reform ve yenilikler ile doların ateşini alabilir, ekonomiyi rayına sokabilir. Büyüme hızımızın yüksek olması lehimize. Büyüme hızını arttırarak dolar karşısında güçlenebiliriz. Merkez Bankası’nın vereceği kararlar da doların geleceği hakkında belirleyici olacaktır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında yıl sonunda dolar 3,7₺ ile 4,6₺ arasında olabilir. Sandıktan çıkacak sonuca göre aşağı yönlü veya yukarı yönlü trende girilebilir. Döviz kurunda yaşanabilecek düşüşler halkın cebine olumlu olarak yansır. Pek çok üründe olacak indirimler halkın cebini rahatlatır. Vatandaşta kambur olan vergiler azalabilir.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.
...