tarafından soruldu

Bazı yurttaşlar ‘Benim döviz borcum da yok alacağım da yok, beni doğrudan ilgilendirmez’ diyebilir. Bir semt pazarına gidildiğinde alınacak her şeyde doların etkisinin olduğu göz ardı etmemek gerekir. O malın pazara gelişine kadar pek çok aşama geçiliyor.

Tabii ki doğrudan döviz borcu olanlar en fazla etkilenenler. Ama döviz işlemleriyle doğrudan ilişkisi olmayan vatandaşı da ne yazık ki bu durumdan etkilenecektir.
Başta petrol ve petrol ürünleri olmak üzere Türkiye ithalata bağımlı bir ekonomi. Kış aylarında petrol ve doğalgaz sarfiyatı iyice artıyor. Dolardaki yükseliş bunların fiyatının artışına yansıyacaktır.
Bunlar iktisatta sektörler arası ileri ve geri bağlantıları çok güçlü, diğer bir ifadeyle bütün mal ve hizmet kalemlerini etkileyebilecek niteliktedir.Bu haliyle enflasyonun yükselmesi şeklinde yurttaşlara yansıyacaktır.İşsizlik de işin başka bir boyutu. İşverenler pek çok işçiyi işten çıkarmak zorunda kalmıştır.
Pek çok ürüne gelen zam ve vergiler vatandaşı olumsuz etkilemektedir. İş adamlarının yapmış olduğu anlaşmaların para birimin döviz olması iş adamlarımızı zor durumda bırakabiliyor.
Kur baskısından dolayı rahatsız olan iş adamları yeni bir formül arayışındalar. Yabancı yatırımcının da iştahını kaçıran bu kur baskısı ülkemiz ekonomisini zor durumda bırakıyor.
Yabancı ülke liderlerine alış verişlerin altın üzerinden yapılması önerisinde bulunan Erdoğan beklediği yanıtı alacak mı önümüzdeki günlerde göreceğiz.
İthal ettiğimiz pek çok ürününün alışverişini dolar üzerinden yaptığımız için doların artması bizim açımızdan olumsuz karşılanıyor. Kullandığımız ve tükettiğimiz malların fiyatı artarken maaşlarda değişiklik olmaması hatta işten çıkarılmalar vatandaşları zor durumda bırakıyor.

Hükümetin almış olduğu önlemler kısa vadede olumlu olsa da uzun vadede pek kalıcılık sağlamayacak gibi gözüküyor. Ülkemizde gerçekleştirilen günlük hayattaki alım satımların ₺ üzerinden yapılması alım yapacak kişilere kolaylık sağlayacaktır. Ev, iş yeri, araba, dükkan gibi yerleri kiralarken veya satarken kullanılan para birimi ₺ olmalıdır.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.
...